Kategoriler
Örgü Modelleri

Farkında – Jennifer Edwards

Bana öyle geliyor ki, çizimin başlıca faydalarından biri önümüzde ne olduğunu gerçekten fark etmemize izin vermesidir. Son 17 yıldır neredeyse her gün mahallemizin kaldırımlarında yürüyorum ve her zaman yeni şeyler keşfediyorum.

Havadan dolayı ya da kafamın içinde çok şey olup bittiği için kesinlikle yere yığıldığım günler var ve çimento şeritlerin dolambaçlı yolunda hızla yürüyorum. Çoğu gün etrafıma bakabiliyorum, değişen mevsimlere ve bu gelişen mucizenin getirdiği her şeye hayret edebiliyorum.

Bu bahar ağaçları daha keskin fark ettim. Çizim bunu yapar… özellikle kişi odak noktasını bütün bir yıl boyunca çekmek için belirli bir konuya daralttığında, normalden daha fazlasını fark eder. Ya da belki de birinin doğru olduğunu bildiği, ancak bunu bildiğini unutmuş olduğunu fark etmektir.

Bahar mahallede parlarken, yardım edemem ama Kiraz ağaçlarını fark ediyorum! Her yerde uzuvlardan sarkan muhteşem, ponpon şekilli çiçekler! Sanki bir havai fişek gösterisinde yürüyormuşum gibi hissediyorum … her yerde renk patlamaları var, bazıları her yöne doğru fırlıyor, bazıları kıvrımlar ve kıvrımlar halinde dönüyor (kırmızı tomurcuklar!) Ve diğerleri, sanki çiçekler fırlatılmış gibi aşağı doğru açılıyor hava ve sonra yere düşüyor. Ve rüzgarlı günlerde… en nefis kar yağışı türü, aşağıya doğru süzülen soluk yapraklar, cadde kenarlarında toplanıyor, yürümek için yalvarıyor.

Yürüyüşümün sonunda güçlükle kendimi tutabiliyorum… sanki yürürken üzerimde neşe yağmaya başladı! Bu garip zamanın ortasında bile tazelenmiş ve yenilenmiş hissediyorum. Bana oyun yazarı ve şair Bertolt Brecht’in bir sözünü hatırlatıyor.

“Herkes mutluluğun peşinde olduğunu fark etmeden mutluluğun peşinden koşar.”

Bu günlük çizim pratiği, ayaklarımın hemen altındaki mutluluğu fark etme yolum. Yürüyüşte gördüklerimi ya da hayal gücümün dışında bir şeyi çiziyor olsam da, mutluluk önümdeki sayfayı dolduruyor, yüzümü iki elimi çırpıyor ve yanağımı öper, “Her şey yoluna girecek!”

Sanırım çizmeden fark etmenin bir yolu var. Çoğu zaman çizerken sadece topuklarımda olanın dolgunluğunu fark ediyorum. Görmek ve kağıda kalem koymakla ilgili bir şey. Yazarların ve şairlerin de bize gördüklerini göstermek için sözcükler ürettikleri için bu görüşe sahip olduklarını hayal ediyorum.

ETSY’de sadece 12 $! Anında indirme.

Öncelikle kendim görebilmem için çiziyorum. Topuğumda gördüklerimi sizinle paylaşırken, umarım siz de, şu anda dünya ne kadar altüst görünse de, ayaklarınızın dibinde ne mutluluk olabileceğini gerçekten görmek için biraz taslak çizebilirsiniz. Ayaklarınızın dibindeki bu harika günlük çizim pratiğinde sizi cesaretlendirmek için, benim on iki derslik e-kitap talimat ve cesaretle dolu! Sadece birkaç fincan kahve fiyatına, hayatınızda güzelliği görmenin yeni bir yolunu bulmanız yeterli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir